İNŞAATLARDA GÜVENLİK NEDEN ÖNEMLİ ?

Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) verilerine göre, çalışma şartları bakımından en riskli sektörlerden biri olan inşaat sektörü, iş kazası sayısı ve sonucunda meydana gelen ölüm sayısı bakımından tüm sektörler arasında ilk sırada yer almaktadır.  Düşme’den kaynaklı kazalar %44 ve malzeme düşmesi sonuncunda oluşan kazalar %11 ile en üst sıralarda yer almaktadır.  Bu tip kazaların önüne KORUMA AĞLARI ile geçebilmek mümkündür.

Bunun yanısıra Güvenlik Koruma ağları

Özellikle 2015 yılında kullanımı artan sistem, yerden yükselmeye başlayan inşaatlarda, üst katlardan aşağıya malzeme düşmelerini önleyerek aşağıda bulunan çalışanları koruduğu gibi, personel düşmelerinde de can kurtaran ağlardır. İnşaat dış cephelerinde kullanıldığı gibi asansör şaft boşluklarında ve galeri boşluklarında da kullanılmaktadır.

Kullanılan yakalama ağları ve bu ağları taşıyan güvenlik ağı konsolları bağlantı ve kurulum şartları bakımından TS EN 1263-1 ve TS EN 1263-2 standartlarına uyumlu olacak şekilde imal edilmelidir.

Bu standarda göre inşaat güvenlik ağlarından 100 Kg lık ağırlığı, 7 metre yükseklikten düşme testinde yakalaması istenmektedir.

Bir cevap yazın